Skip to main content

ntv.com.tr

EKONOMİ

ATTENTION !!!

What Is Written Here Is Not Investment Advice. It has been published on this page to explain the terminology used with explanations about the stock market, digital currencies, economy, finance and investment instruments.

🔍Market for loanable funds

Ödünç verilebilir fonlar piyasası Amerika'da kısa vadeli borçlanma ve ödünç verme işlemlerinin yapıldığı bir piyasadır. Bu piyasa, bankaların, şirketlerin, hükümetlerin ve diğer finansal kurumların nakit akışlarını yönetmelerine ve kısa vadeli finansman ihtiyaçlarını karşılamalarına olanak sağlar. Ödünç verilebilir fonlar piyasasında işlem gören enstrümanlar arasında federal fonlar, repo anlaşmaları, ticari kağıtlar, banker kabulleri ve sertifikalar yer alır. Bu enstrümanların vade süreleri genellikle bir yıldan azdır.

 

Ödünç verilebilir fonlar piyasasının en önemli unsurlarından biri federal fonlar piyasasıdır. Federal fonlar piyasası, bankaların merkez bankası hesaplarındaki fazla rezervleri birbirlerine ödünç vermeleri için kullanılan bir piyasadır. Federal fon faizi, bu piyasada belirlenen faiz oranıdır ve merkez bankasının para politikasını uygulamak için kullandığı temel araçtır. Merkez bankası, federal fon faizini hedeflediği seviyeye yaklaştırmak için piyasaya müdahale eder. Federal fon faizi, diğer kısa vadeli faiz oranlarını da etkiler.

 

Ödünç verilebilir fonlar piyasası Amerika'nın finansal sistemi için hayati bir rol oynar. Bu piyasa, finansal kurumların likidite yönetimine yardımcı olur ve kredi arzını artırır. Ayrıca, merkez bankasının para politikasının iletim mekanizmasında önemli bir rol oynar. Ödünç verilebilir fonlar piyasasının işleyişi ve dinamikleri, ekonomik aktivite ve fiyat istikrarı üzerinde önemli etkilere sahiptir.


!!!

You can find all explanations about the economy on our page.

Cryptocurrency

Finance&Exchange&Digital Money

Economics Education

Most Wanted

Tüm Haberler

Piyasalara Genel Bakış

Kripto Para Analiz ve Görüşleri

Döviz Analiz ve Görüşleri