Skip to main content

ntv.com.tr

EKONOMİ

ATTENTION !!!

What Is Written Here Is Not Investment Advice. It has been published on this page to explain the terminology used with explanations about the stock market, digital currencies, economy, finance and investment instruments.

🔍 How is the money earned in the stock market calculated?

 Borsada kazanılan para nasıl hesaplanır?
Borsada para kazanmak için hisse senedi alıp satmak gerekir. Hisse senedi almak, bir şirkete ortak olmak demektir. Hisse senedinin fiyatı şirketin performansına, piyasa koşullarına ve arz-talep dengesine göre değişmektedir. Borsada para kazanmanın iki yolu vardır:
- Alım satım karı: Aldığınız hisse senedini daha yüksek fiyattan satarak aradaki fark kadar kar elde etmek. Örneğin bir hisseyi 10 liraya alıp 12 liraya sattığınızda 2 lira kazanırsınız. Bunu ne kadar çok yaparsanız, o kadar çok kazanabilirsiniz. Ancak bu yöntem risklidir. Çünkü hisse fiyatları bir anda değişebiliyor ve zarar edebiliyorsunuz. Bu nedenle işlem yaparken piyasayı iyi takip etmeli, analiz etmeli ve doğru zamanlamayı yakalamalısınız.
- Temettü geliri: Hissesine sahip olduğunuz şirketin yılsonunda karından payınızı almanız. Temettü, şirketin karının belirli bir yüzdesinin ortaklara dağıtılmasıdır. Örneğin, bir şirket yıl sonunda 100 milyon dolar kar elde ettiğini ve bunun %20'sini temettü olarak dağıtacağını açıkladığında, her hisse için 0,2 dolar temettü öder. 1000 hisseye sahipseniz 200 lira temettü geliri alırsınız. Temettü geliri elde etmek için hisse senedine belirli bir tarihte sahip olmanız gerekir. Bu tarih genellikle temettü ödemesinden bir gün öncesidir.
Borsada kazanılan para bu iki yöntemin toplamından oluşmaktadır. Borsada para kazanmak bilgi, deneyim ve sabır ister. Borsayı iyi öğrenmek, şirketleri araştırmak, piyasa koşullarını takip etmek ve psikolojik olarak hazır olmak önemlidir. Borsada para kaybetmenin en büyük sebepleri cehalet, acelecilik ve duygusallıktır. Bu sebeplerden kaçınarak borsada başarılı olabilirsiniz.


How is the money earned in the stock market calculated?
- The money earned in the stock market consists of the difference between the buying and selling prices of the stocks bought.


- The buy price is the price paid to buy the stock. The selling price, on the other hand, is the price obtained to sell the stock.


- In order to calculate earnings in the stock market, it is necessary to subtract the purchase price from the selling price and multiply the result by the number of shares bought.


- For example, when 100 shares are bought for 10 TL, the purchase price becomes 1000 TL. When the same stock is sold for 12 TL, the selling price becomes 1200 TL. In this case, the gain is calculated as follows:
Earnings = (Selling Price - Buying Price) x Number of Stocks


Gain = (1200 - 1000) x 100


Win = 200 x 100


Earnings = 20,000 TL
- Another point to consider when calculating earnings in the stock market is commission and tax costs. Commissions are paid to brokerage houses when trading on the stock market. In addition, income tax is deducted from the income. These expenses reduce profits.


- Commission and tax rates may vary from broker to brokerage house and from stock to stock. For this reason, it is important to learn these rates and calculate the earnings accordingly before trading in the stock market.Kaynaklar:
: https://paraisleri.com/para-deposit/borsa-yatirimi-guide/


: https://paratic.com/borsada-why-ve-nasil-para-kaybedilir/

!!!

You can find all explanations about the economy on our page.

Cryptocurrency

Finance&Exchange&Digital Money

Economics Education

Most Wanted

Tüm Haberler

Piyasalara Genel Bakış

Kripto Para Analiz ve Görüşleri

Döviz Analiz ve Görüşleri