Skip to main content

ntv.com.tr

EKONOMİ

ATTENTION !!!

What Is Written Here Is Not Investment Advice. It has been published on this page to explain the terminology used with explanations about the stock market, digital currencies, economy, finance and investment instruments.

🔍Canadian Economy

 

  

 

 

Kanada gibi belirli ülkeler veya bölgeler için finansal bilgiler

 

Kanada, Kuzey Amerika'da bulunan ve 10 eyalet ve 3 bölgeden oluşan bir ülkedir. Kanada'nın yüzölçümü yaklaşık 10 milyon kilometrekare olup, onu dünyanın en büyük ikinci ülkesi yapmaktadır. Kanada'nın nüfusu yaklaşık 38 milyon kişidir.

 

Kanada'nın ekonomisi dünyanın en büyük onuncu ekonomisidir ve gelişmiş ve çeşitli bir ekonomiye sahiptir. Kanada'nın gayri safi yurtiçi hasılası (GSYİH) 2019'da 1,7 trilyon dolardı. Kanada'nın kişi başına düşen GSYİH'si 46 bin dolar.

 

Kanada'nın ana endüstrileri arasında ulaşım ekipmanları, kimyasallar, işlenmiş ve işlenmemiş mineraller, gıda ürünleri, ağaç ve kağıt ürünleri, yağlı kumlar, balık ürünleri, petrol ve gaz ve altın, demir ve magnezyum gibi mineraller yer alır. Kanada'nın en büyük ticaret ortağı ABD'dir. Kanada, ABD petrol ithalatının %16'sını ve ABD doğal gaz tüketiminin %14'ünü oluşturan, ABD'nin en büyük petrol tedarikçisidir.

 

Kanada'nın eyaletleri ve bölgeleri arasında da ekonomik farklılıklar vardır. Örneğin, Ontario eyaleti Kanada'nın en büyük ekonomisine sahiptir ve imalat, finans, hizmetler ve teknoloji sektörlerinde öne çıkmaktadır. Quebec eyaleti ise Kanada'nın en büyük ikinci ekonomisine sahip ve havacılık, ilaç, yazılım ve kültür endüstrilerinde güçlü. Alberta eyaleti, Kanada'nın enerji sektörünün merkezidir ve büyük petrol kumu rezervlerine sahiptir.

 

Kanada gibi belirli ülkeler veya bölgeler için finansal bilgileri öğrenmek isteyenler için bu blog yazısı yardımcı olabilir. Kanada ekonomisi hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki kaynaklara bakın.

 

Kaynaklar:

 

- https://en.wikipedia.org/wiki/Canada

- https://en.wikipedia.org/wiki/Canada_economy

- https://en.wikipedia.org/wiki/Canada%27n%C4%B1n_states_ve_b%C3%B6lgeleri

 

!!!

You can find all explanations about the economy on our page.

Cryptocurrency

Finance&Exchange&Digital Money

Economics Education

Most Wanted

Tüm Haberler

Piyasalara Genel Bakış

Kripto Para Analiz ve Görüşleri

Döviz Analiz ve Görüşleri