Skip to main content

ntv.com.tr

EKONOMİ

ATTENTION !!!

What Is Written Here Is Not Investment Advice. It has been published on this page to explain the terminology used with explanations about the stock market, digital currencies, economy, finance and investment instruments.

🔍 Frankfurt Borsası

  Frankfurt Borsası, Almanya'nın en büyük ve Avrupa'nın en önemli borsalarından biridir. Frankfurt Borsası, hisse senetleri, tahviller, vadeli işlemler, opsiyonlar ve diğer finansal araçlar gibi çeşitli ürünlerin alım satımına olanak sağlar. Frankfurt Borsası'nın tarihi 1585 yılına kadar uzanır. O zamanlar, Frankfurt'taki tüccarlar bir araya gelerek fiyatları belirlemek ve ticareti kolaylaştırmak için bir anlaşma imzalamışlardır. Bugün, Frankfurt Borsası yaklaşık 3.000 şirketin hisselerini listelemektedir. Bu şirketlerin toplam piyasa değeri yaklaşık 2 trilyon avrodur. Frankfurt Borsası'nın işlem hacmi 2019 yılında 1,5 trilyon avro olarak gerçekleşmiştir.


Frankfurt Borsası'nın işleyişi, Almanya Federal Finansal Denetim Kurumu (BaFin) tarafından denetlenmektedir. Frankfurt Borsası'nın sahibi ve işleticisi ise Deutsche Börse AG adlı bir holding şirketidir. Deutsche Börse AG, aynı zamanda Eurex, Xetra ve Clearstream gibi diğer finansal hizmetler sunan kuruluşların da sahibidir. Frankfurt Borsası'nda işlem gören hisse senetleri, Xetra adlı elektronik bir sistem üzerinden alınıp satılmaktadır. Xetra sistemi, hafta içi her gün saat 09:00 ile 17:30 arasında açıktır. Frankfurt Borsası'nda işlem gören hisse senetleri, DAX 30, MDAX 60, SDAX 70 ve TecDAX 30 gibi farklı endekslerde sınıflandırılmaktadır.


Frankfurt Borsası, Almanya ve Avrupa ekonomisi için önemli bir rol oynamaktadır. Frankfurt Borsası'nda işlem gören şirketler arasında Volkswagen, Siemens, SAP, Allianz ve Deutsche Bank gibi küresel devler bulunmaktadır. Frankfurt Borsası'nda yatırım yapmak isteyenler için çeşitli seçenekler mevcuttur. Örneğin, bireysel hisse senetleri alıp satabilir, endeks fonları veya borsa yatırım fonları (ETF) gibi kolektif yatırım araçlarına yatırım yapabilir veya opsiyon veya vadeli işlem sözleşmeleri ile risk yönetimi yapabilirsiniz. Frankfurt Borsası'nda yatırım yapmak için bir aracı kurum veya banka hesabına ihtiyacınız vardır. Ayrıca, Frankfurt Borsası'nda işlem yapmak için belli bir komisyon veya ücret ödemeniz gerekebilir.


Frankfurt Borsası hakkında daha fazla bilgi edinmek için resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz: https://www.deutsche-boerse.com/dbg-en/


!!!

You can find all explanations about the economy on our page.

Cryptocurrency

Finance&Exchange&Digital Money

Economics Education

Most Wanted

Tüm Haberler

Piyasalara Genel Bakış

Kripto Para Analiz ve Görüşleri

Döviz Analiz ve Görüşleri