Skip to main content

ntv.com.tr

EKONOMİ

ATTENTION !!!

What Is Written Here Is Not Investment Advice. It has been published on this page to explain the terminology used with explanations about the stock market, digital currencies, economy, finance and investment instruments.

🔍 Borsa türleri nedir?

  🔍 Borsa türleri nedir?


Borsa, ticarete konu olan malların, menkul kıymetlerin, dövizlerin ve diğer finansal araçların alınıp satıldığı organize bir piyasadır. Borsalar, yatırımcılara, şirketlere ve hükümetlere sermaye sağlar, likidite oluşturur, fiyat belirler ve ekonomik büyümeye katkıda bulunur. Borsaların kendine özgü kuralları, işleyişi ve denetimi vardır.


Borsalar, işlem gören varlıkların türüne göre farklı kategorilere ayrılabilir. Bazı borsa türleri şunlardır:


- Menkul Kıymetler Borsası: Hisse senetleri, tahviller, yatırım fonları gibi menkul kıymetlerin alınıp satıldığı borsadır. Örneğin, New York Menkul Kıymetler Borsası (NYSE), Nasdaq, Borsa İstanbul (BIST) gibi borsalar menkul kıymetler borsasıdır .

- Vadeli İşlem Borsası: Gelecekte belirli bir tarihte veya süre içinde belirli bir fiyattan teslim edilmek üzere vadeli sözleşmelerin alınıp satıldığı borsadır. Örneğin, Chicago Ticaret Borsası (CME), Londra Metal Borsası (LME), Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP) gibi borsalar vadeli işlem borsasıdır.

- Altın ve Kıymetli Maden Borsası: Altın, gümüş, platin gibi kıymetli madenlerin alınıp satıldığı borsadır. Örneğin, Londra Altın Piyasası (LBMA), New York Ticari Borsası (COMEX), İstanbul Altın Borsası (İAB) gibi borsalar altın ve kıymetli maden borsasıdır.

- Opsiyon Borsası: Opsiyon sözleşmelerinin alınıp satıldığı borsadır. Opsiyon sözleşmesi, alıcıya belirli bir varlığı belirli bir fiyattan belirli bir tarihte veya öncesinde alma veya satma hakkı veren bir sözleşmedir. Örneğin, Chicago Opsiyon Borsası (CBOE), Eurex gibi borsalar opsiyon borsasıdır.

- Emtia (Ticaret) Borsası: Tarım ürünleri, enerji ürünleri, metaller gibi emtiaların alınıp satıldığı borsadır. Örneğin, Chicago Ticaret Kurulu (CBOT), New York Ticaret Kurulu (NYBOT), Dünya Emtia Borsası (WCE) gibi borsalar emtia borsasıdır.


Bu yazıda borsa türleri hakkında bilgi vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Yatırım yapmadan önce borsa türlerini iyi tanımak ve piyasa koşullarını takip etmek önemlidir. Yatırım tavsiyesi değildir.


!!!

You can find all explanations about the economy on our page.

Cryptocurrency

Finance&Exchange&Digital Money

Economics Education

Most Wanted

Tüm Haberler

Piyasalara Genel Bakış

Kripto Para Analiz ve Görüşleri

Döviz Analiz ve Görüşleri