Skip to main content

ntv.com.tr

EKONOMİ

ATTENTION !!!

What Is Written Here Is Not Investment Advice. It has been published on this page to explain the terminology used with explanations about the stock market, digital currencies, economy, finance and investment instruments.

🔍 How Does the S&P 500 Index Work?

   S&P 500 Endeksi Nasıl Çalışır?


S&P 500 Endeksi, ABD'deki en büyük 500 şirketin hisse senetlerinin performansını ölçen bir borsa endeksidir. S&P 500 Endeksi, ABD ekonomisinin genel durumunu yansıtan bir gösterge olarak kabul edilir. S&P 500 Endeksi'nin hesaplanmasında kullanılan formül şöyledir:


S&P 500 Endeksi = Toplam Hisse Senedi Değeri / Endeks Bölücüsü


Toplam Hisse Senedi Değeri, endekse dahil edilen 500 şirketin hisse senetlerinin piyasa değerlerinin toplamıdır. Endeks Bölücüsü ise, endeksin zaman içinde sürekliliğini sağlamak için kullanılan bir düzeltme faktörüdür. Endeks Bölücüsü, endekste yer alan şirketlerde meydana gelen hisse bölünmeleri, birleşmeler, devralmalar gibi olaylara göre ayarlanır.


S&P 500 Endeksi'nin değeri, endekse dahil olan şirketlerin hisse senetlerinin arz ve talebine bağlı olarak değişir. Şirketlerin karlılığı, büyümesi, rekabet gücü, piyasa beklentileri gibi faktörler hisse senetlerinin fiyatlarını etkiler. Bu da S&P 500 Endeksi'nin yükselmesine veya düşmesine neden olur.


S&P 500 Endeksi'ne yatırım yapmak isteyen yatırımcılar, endeksi takip eden borsa yatırım fonları (ETF) veya endeks opsiyonları gibi ürünleri kullanabilir. Bu ürünler sayesinde yatırımcılar, endeksin getirisinden faydalanabilir veya endeksin hareketlerine göre spekülasyon yapabilir.


!!!

You can find all explanations about the economy on our page.

Cryptocurrency

Finance&Exchange&Digital Money

Economics Education

Most Wanted

Tüm Haberler

Piyasalara Genel Bakış

Kripto Para Analiz ve Görüşleri

Döviz Analiz ve Görüşleri