Skip to main content

ntv.com.tr

EKONOMİ

ATTENTION !!!

What Is Written Here Is Not Investment Advice. It has been published on this page to explain the terminology used with explanations about the stock market, digital currencies, economy, finance and investment instruments.

🔍 Hong Kong Borsası

 Hong Kong Borsası, Asya'nın en büyük ve dünyanın en önemli borsalarından biridir. Hong Kong Borsası, 1891 yılında kurulmuş ve 2000 yılında Hong Kong Vadeli İşlemler Borsası ve Hong Kong Menkul Kıymetler Takas Şirketi ile birleşerek Hong Kong Borsaları ve Takas Limited (HKEX) adını almıştır. HKEX, şirketlerin hisse senedi, tahvil, vadeli işlem, opsiyon ve diğer türev ürünlerini işlem görmesine olanak sağlar. HKEX aynı zamanda Hong Kong'un finansal altyapısını yönetir ve düzenler.


Hong Kong Borsası'nın en önemli özelliklerinden biri, Çin anakarasındaki şirketlerin hisse senetlerinin işlem görebilmesidir. Bu şirketler H hisseleri olarak adlandırılır ve Hong Kong doları cinsinden işlem görür. H hisseleri, Çin'in ekonomik reformlarına paralel olarak 1993 yılında tanıtılmıştır. H hisseleri, Çin'in büyük devlet şirketleri ve özel sektör şirketlerini kapsar. HKEX'in ana endeksi olan Hang Seng Endeksi (HSI), H hisselerinin performansını da yansıtır.


Hong Kong Borsası'nın bir diğer özelliği de, 2014 yılında başlatılan Shanghai-Hong Kong Stock Connect ve 2016 yılında başlatılan Shenzhen-Hong Kong Stock Connect programlarıdır. Bu programlar sayesinde, Hong Kong'daki yatırımcılar Çin anakarasındaki borsalarda işlem gören A hisselerine erişebilirken, Çin anakarasındaki yatırımcılar da Hong Kong Borsası'nda işlem gören H hisselerine erişebilir. Bu programlar, Çin'in sermaye hesabını açma sürecine katkıda bulunurken, Hong Kong'un uluslararası bir finans merkezi olarak rolünü güçlendirmektedir.


Hong Kong Borsası, küresel bir finansal piyasa olarak önemini korumaktadır. HKEX'in piyasa değeri 2021 yılı sonunda yaklaşık 6 trilyon ABD dolarıdır ve dünyanın en büyük beşinci borsasıdır. HKEX, Asya-Pasifik bölgesindeki şirketler için önemli bir fon kaynağıdır ve dünyanın en çok IPO (halka arz) gerçekleştiren borsasıdır. HKEX ayrıca teknoloji, sağlık ve yeşil finans gibi stratejik alanlarda da gelişmeye devam etmektedir.


!!!

You can find all explanations about the economy on our page.

Cryptocurrency

Finance&Exchange&Digital Money

Economics Education

Most Wanted

Tüm Haberler

Piyasalara Genel Bakış

Kripto Para Analiz ve Görüşleri

Döviz Analiz ve Görüşleri